Вендінговий бізнес — один із небагатьох напрямків підприємництва, який не вимагає постійної присутності власника, але здатен приносити стабільний прибуток.
Вкладення в таку справу не великі, тому дозволити собі вендінговий апарат зовсім не складно. У цій статті ми детально розглянемо, як розпочати вендінговий бізнес в Україні, скільки потрібно вкласти, які є ризики та як швидко окупити вкладення.
Що таке вендінговий бізнес?
Вендінг — це автоматизована торгівля, коли товар реалізується через спеціальні торгові автомати (вендингові апарати). Найбільш поширені варіанти: кавові автомати, апарати з солодощами, снеками, водою, засобами гігієни, іграшками та навіть готовими стравами.
Суть бізнесу проста: ви розміщуєте апарат у місці з хорошою прохідністю, наповнюєте його товаром, періодично обслуговуєте та отримуєте прибуток. Отримуєте бізнес майже на пасиві. Витрачати часу на таку справу не доведеться надто багато. 1-2 години в день або навіть раз у декілька днів.
Скільки потрібно вкласти для старту
Стартові витрати залежать від формату бізнесу:
- кавовий автомат обійдеться в 60 000 – 150 000 гривень + кава, стаканчики, цукор, обслуговування; більш “наворочений” апарат коштує +- 200 тисяч;
- автомат зі снеками = 80 000 – 150 000 + закупка продукції, обслуговування;
- автомат з водою = 50 000 – 100 000 + обслуговування, фільтри;
- гібридний автомат (кава + снеки) = 120 000 – 200 000 .
Запрошую в свій Телеграм-канал. Публікую там бізнес-ідеї, способи заробітку, цінні поради й інстркції. Давайте заробляти та навчатися разом.
Також потрібно врахувати витрати на:
- договір оренди місця (від 500 до 5000 грн/міс залежно від локації);
- першу закупку продукції (від 5000 до 15 000 грн);
- підключення до електромережі (іноді вимагає окремого дозволу);
- мобільний зв’язок або модем та відеокамера (для контролю в реальному часі).
Мінімальний стартовий бюджет можете сформувати самостійно, обравши цікавий для вас формат. Оптимально вкласти не менше 3000-5000 $. Із сучасними цінами це взагалі не великі вкладення по ціні старого авто.
Найдешевші апарати з поганою кавою я б не розглядав. Інгредієнти повинні бути хороші та смачні, щоб клієнти до вас поверталися. А сам апарат – сучасний і з відмінною кавомашинкою, яка готує класну каву. Найдешевша техніка з цим завданням точно не впорається. Ви ж хочете розвивати успішний та прибутковий бізнес, чи не так? Тому запам’ятайте, що на якості економити не варто.
Де розміщувати вендингові автомати?
Успіх вендінгового бізнесу фактично на 90 % залежить від місця розташування. Вдало обрана локація приноситиме високий заробіток і допоможе окупити вкладення вже за кілька місяців. Найкращі варіанти:
- бізнес-центри;
- вищі навчальні заклади (але суттєвий недолік, що влітку та взимку є тривалі канікули);
- торговельні центри;
- медичні заклади та лікарні;
- вокзали, автостанції;
- великі заводи та підприємства.
Важливо укласти договір оренди з власником приміщення. Часто він бере або фіксовану плату, або відсоток від виторгу (5–15%). Спочатку можете орендувати локацію на місяць, щоб подивитись, чи вдале місце і чи достатньо клієнтів. Але пропишіть в договорі опцію, що ви маєте першочергове право на продовження оренди. Якщо локація хороша, то укладайте оренду хоча б на пів року чи рік.
Зараз стають популярні апарати, які можна встановити на вулиці. Це теж перспективно, якщо розмістити апарат між густонаселеними житловими багатоквартирними комплексами. Ну і на вулиці вартість оренди місця може бути навіть нижчою, ніж у приміщенні.
Який прибуток приносить вендинговий бізнес?
Показники дууууже приблизні. В реальності заробіток буде залежати від того, скільки позицій щодня купують клієнти. Середній щомісячний дохід з одного апарата становить:
- кавовий автомат = 10 000 – 30 000 грн прибутку, з якого 5 000 – 15 000 гривень це ваш чистий заробіток;
- автомат зі снеками = 8 000 – 25 000 грн прибутку і 3 000 – 10 000 грн чистого заробітку;
- гібридний автомат принесе 15 000 – 45 000 грн, а заробіток складе 8 000 – 20 000 гривень.
Окупність — від 6 до 12 місяців, залежно від попиту та розташування. Якщо обрати вдалу локацію, то багато кому виходить окупити вкладення швидше, ніж за пів року.
Не забувайте, що вендінговий бізнес вимагає регулярного технічного та санітарного обслуговування. Апарат необхідно наповнювати товарами чи водою, очищувати від забруднень, проводити інкасіцію коштів, перевіряти на справність.
Зазвичай один апарат потребує обслуговування 2–3 рази на тиждень. Якщо є кілька апаратів — краще найняти техніка.
Які документи потрібні для діяльності
Щоб законно вести вендінговий бізнес в Україні, необхідно:
- зареєструвати ФОП (оптимально 3-тя група, також підходить і друга);
- обрати КВЕД 47.99 — інша роздрібна торгівля поза магазинами;
- оформити договір оренди місця, у деяких випадках — отримати дозвіл від місцевої влади або керівництва установи;
- для кавових автоматів — санітарні норми, перевірки (харчові продукти).
Перелік документів зовсім не великий. Оформити все вдається швидко та без проблем.
Переваги та недоліки вендінгового бізнесу
Один із найпривабливіших аспектів — пасивний дохід. Бізнес працює навіть тоді, коли ви відпочиваєте. Крім того таку справу легко масштабувати, вендінгові апарати мають високу маржинальність, невеликі витрати на обслуговування.
Такому бізнесу необхідно приділяти мало часу, а відстежувати кількість продажів та переглядати відео з камери можна навіть з дому чи будь-якого місця розташування.
Щодо недоліків, то можна виокремити те, що є чимало недоукраїнців, які крадуть стаканчики, цукор, сиропи, здійснюють вандалізм, зламують купюроприймачі та кошти. Таких осіб важко назвати людьми, адже ведуть вони себе як росіяни.
Не завжди стабільний попит. Влітку апарати користуються меншою популярністю, адже через спеку охочих придбати каву чи щось інше стає суттєво менше.
Інколи можна зіштовхуватись з технічними проблемами. Їх потрібно вирішувати максимально швидко, адже під час простою ви втрачаєе можливий заробіток.
Також слід враховувати, що в маленьких містах вендінг може не виправдати очікувань через низьку прохідність чи конкуренцію. Але це не завжди так. Часто локації в невеликих містах приносять ще більше прибутку, ніж у густонаселених. Але при умові, що немає конкуренції або ж апарати конкурентів стоять відносно далеко від вашої точки.
Чи варто займатись вендінговим бізнесом?
Якщо ви шукаєте бізнес із не надто великим стартовим капіталом, стабільним доходом і мінімальною зайнятістю, то вендінговий бізнес цілком може стати прибутковим рішенням. Головне — правильно обрати локацію, розрахувати витрати, оформити всі документи та не забувати про сервіс і контроль.
Якщо справи розвиватимуться успішно, то варто масштабуватись та встановлювати автоматизовані апарати у нових локаціях. Це допоможе суттєво збільшити заробіток.
Хочете дізнатись більше? Читайте також: