палац Кирила Розумовського, Батурин, подорож України, архітектура

Палац Кирила Розумовського в Батурині: історія та цікава інформація

Палац гетьмана Кирила Розумовського — пам’ятка архітектури національного значення в місті Батурині Чернігівської області.

В Україні це єдина архітектурна споруда, зведена геніальним шотландським архітектором Чарльзом Камероном. Будівництво грандіозного палацово-паркового ансамблю Розумовський задумав після того, як в 1794 почав постійно проживати в Батурині.

Упродовж 1799—1803 рр. тут тривали масштабні будівельні роботи. Після смерті гетьмана, у 1803 році палац перейшов у власність його сина Андрія, який володів ним до своєї смерті (1836 р.). У 1824 році пожежа знищила майже всі інтер’єри споруди. Про це сайт “Подорож Україною” повідомляє з посиланням на інформацію з “Вікіпедії“.

Подальша доля палацу

У 1909 р. Батурин відвідав правнук Кирила Розумовського Каміл Львович Розумовський, який виділив кошти на реставрацію палацу, де хотів створити Музей народного мистецтва. Через два роки палац перейшов під опіку «Товариства захисту і збереження пам’ятників мистецтва і старовини», на замовлення якого архітектор Андрій Білогруд зробив обміри і численні фотографії палацу, а також підготував проект його відбудови. Розпочалися реставраційні роботи, що тривали до 1913 р. — було повністю відновлено покрівлю палацу.

У серпні 1923 р. споруда постраждала від сильної пожежі. На початку ХХ ст. був розібраний один з флігелів. Під час Другої світової війни значних втрат зазнали фасадні стіни та архітектурно-декоративні елементи пам’ятки. У другій половині ХХ ст. був розібраний інший флігель та повністю знищений гарний липовий парк. Центральна споруда всього комплексу — палац — зберігся. У ХХ ст. було здійснено кілька спроб відновлення палацу, які підтримали його стан, але жодна реставрація не була завершена.

У 2002 р. розроблено комплексну програму збереження пам’яток заповідника «Гетьманська столиця», реалізація якої розпочалася в 2003 р. Проект відбудови розробили фахівці інституту «УкрНДІпроектреставрація», роботи виконували спеціалісти корпорації «Укрреставрація». Замовником реставраційних робіт виступила Чернігівська обласна державна адміністрація.

В 2003—2008 рр. під егідою Президента України Віктора Ющенка та при благодійній участі українських меценатів палац Кирила Розумовського відреставрований.

Флігелі

Дві прямокутні будівлі, розташовані по обидва боки від палацу. Розміри флігелів — 19×44 м. Посередині ширини кожного флігеля проходив довгий коридор шириною 2 м, що поділяв будівлі на дві симетричні половини. Кімнати обох половин флігеля розташовувалися симетрично. На торцях споруди коридори першого поверху закінчувалися вхідними дверима. Одразу поряд із вхідними дверима знаходилися приміщення зі сходами на другий поверх. Другий поверх також мав коридорне планування. У кожному із флігелів находилося по 20 жилих кімнат, які опалювалися кахляними печами.

Архітектурним формам флігелів палацово-паркового ансамблю притаманні стильові риси класицизму.

Музейна експозиція

Загальна площа палацу — 2 483 м², експозиційна — 1 065,3 м². На першому поверсі розміщені виставкові зали, які репрезентують історичне минуле гетьманського Батурина через призму державницької діяльності Кирила Розумовського та історію будівництва і реставрації палацово-паркового ансамблю в Батурині.

Інтер’єри другого поверху відновлені за аналогами збережених робіт Чарльза Камерона. У залах палацу гетьмана Кирила Розумовського експонується низка оригінальних експонатів: меблі та предмети інтер’єру, картини, ікони XVIII—ХІХ ст.

Серед оригінальних експонатів, що належали гетьману Кирилу Розумовському і його родині, в експозиції представлено: палаш лейб-компанійський XVIII ст., який належав Кирилу Розумовському. Палаш зберігався в родині Розумовських у Відні. Подарований прямим нащадком гетьмана Грегором Розумовським у день урочистого відкриття палацу 22 серпня 2009 р. Представлено печатку суконної фабрики Кирила Розумовського. XVIII ст; фрагменти надгробного пам’ятника гетьмана Кирила Розумовського. Скульптор Іван Мартос. 1805 р. А також універсал гетьмана Кирила Розумовського про призначення сотником Переволочанським Стефана Лукомського. 9 жовтня 1763 р. Подарований прямим нащадком гетьмана Грегором Розумовським 8 квітня 2018 р.

Читайте більше цікавих матеріалів:

 

Попередній запис
У Дніпрі чоловік підстрелив гарпуном 50-кілограмового сома, фото
Наступний запис
Гори та оздоровлення: які місця Закарпаття відвідати взимку
Залишити відповідь
Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *