озеро Росохан, Карпати, кришталево чиста вода, подорож Україною

Кришталево чисте озеро Росохан у Карпатах на висоті 1120 метрів

Росохан — високогірне озеро в Українських Карпатах, у межах Рожнятівського району Івано-Франківської області.

Розташоване на південному схилі хребта Аршиці (гірський масив Ґорґани), в басейні річки Мшани, на висоті 1120 м. Площа озера бл. 500 кв. м. (за іншими даними — 470 кв. м), найбільша глибина 2,8 м (після затяжних дощів — до 4,5 м). Довжина озера 50—70 м, ширина 20 м. Дно і береги кам’янисті, вода прозора. Про це пише “Подорож Україною“.

Озеро безстічне, утворилося за однією версією внаслідок зсуву, за іншою — після падіння метеориту.

Гідрологічна пам’ятка природи

З 1972 року озеро має статус гідрологічної пам’ятки природи місцевого значення — «Гірське озеро Росохан». У 2007 р. громадською організацією «Карпатські стежки» за сприяння Посольства Нідерландів в України було встановлено охоронний знак.

Водойма завального походження, розташована у кам’яній, позбавленій дерев “чаші”, яка підноситься на 3-5 метрів над поверхнею води, поросла зеленими мохами з невисокими травами.

Цікаві факти

Як пишуть Karpaty Rocks, в озері колись навіть намагались розводити рибу. Але мабуть через склад води, рибки тут не прижилися. Але людям її пити можна. Купатись звичайно тут дуже корисно, але не кожен наважується, бо дно озера сильно кам’янисте, а вода не прогрівається вище 10-12 градусів в літню пору року. Мабуть тому, що високо – 1120 метрів над рівнем моря і не проходить сонячне проміння через стрімкі смерекові схили. 

Озеро Росохан знаходиться біля хребта Аршиця. Його інколи плутають з Ґрофецьким ставом, на який можна потрапити з сідла поміж Конем Грофецьким та Грофою. Став значно менший, знаходиться нижче Росохану, міліє на літо, а довколишня територія сильно заболочується.

Як доїхати та дійти

Спочатку треба доїхати до Мислівки або Осмолоди. На Мислівку з Івано-Франківська можна доїхати автобусами у напрямку Хуста та Ужгороду. З Києва та Львова автобуси курсують до Долини, а там зручно зробити пересадку на потрібну маршрутку до Мислівки. До Осмолоди можна їхати через Калуш.

Дійти до озера швидко і з комфортом не вийде. Найкращий варіант – пройтись від Мислівки до Осмолоди Аршицею і зайти не тільки на Росохан, але й на інші озера – Аршиця, Убите, Забуте, Лужки. Виявляється, Аршиця – такий же озерний хребет як і Свидовецький масив.

Після Осмолодського мосту наліво по дорозі попри річку Молода до лісництва Мшана (кілька охайних будівель за Осмолодою) до Росохану трохи більше 7 км. Контрольний пункт (КП) – міст на злитті річки Мшана в річку Молода. Стан ґрунтової дороги в цій частині дозволяє безпроблемний проїзд легковим транспортом. Дорога займає: 25 хвилин до потоку Котелець (2 км від Осмолоди), металевий міст; + 10 хвилин міст через річку Молода; +15 хвилин урочише Лужак, монастир студитів внизу, ліворуч по ходу (перед відгалузкою що направо вверх на хр.Аршиця); + 25 хвилин власне лісництво.

Далі, не переходячи міст, вздовж річки Мшана до так званих Складів. КП – недобудований міст, металева висока споруда. Шлях пролягає по місцями розбитій лісовозами дорозі. Відрізок в 5.2 км з перекусом і грибними перевірками долається за дві години. З півгодини ходу від лісництва є два варіанти шляху: стара нижня дорога – ягоди, та нова верхня дорога – гриби. Обидві приводять до невеликої хатки.

Заключна частина – півтора кілометровий легкий підйом від Складів на озеро Росохан. Загальний шлях до 13 км.

Проте стартувати можна й з Мислівки: цей варіант походу на декілька днів, до озера від села – 28 км. Біля Росохану стати табором не вийде – немає пологих ділянок, зате вони є трохи вище від водойми. Місця вистачить на кілька наметів (і не забудьте приходпити пальник – палити вогнище тут не вийде).

Раніше сайт “Подорож Україною” повідомляв:

Попередній запис
Шишкові горби – мальовнича пам’ятка природи на Буковині
Наступний запис
Ольжині купальні – геологічна пам’ятка природи на річці Уж
Залишити відповідь
Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *