Лядівський монастир, Вінницька область, подорож Україною

Лядівський чоловічий скельний монастир: історія та фото

Чоловічий монастир розташований на скельній терасі 90-метрової гори, що височіє над Дністром біля села Лядова, що у Вінницькій області.

Повна назва – Лядівський Усікновенський скельний чоловічий монастир. Він названий на честь Усікновення глави Іоана Предтечі. 

Про це повідомляє сайт “Подорож Україною“.

Історія створення

Заснований у 1013 році святим Антонієм Печерським, який вертався з Афону й Царгороду до Києва. Він нібито сам собі вирубав у скелі келію, яка й досі носить його ім’я (це місце є особливо шанованим у монастирі; її зовнішній вигляд залишається незмінним протягом останнього тисячоліття). В пам’ять про нього в монастирі є також «Антонієве джерело».

Перша літописна згадка про монастир належить до 1159 року (розповідь про похід князя Івана Берладника на Пониззя).

Після османського завоювання Поділля (1672) монастир на 27 років призупинив своє існування. У XVIII ст. монастир прийняв унію і належав василиянам. Його закрили 1745 року, а в 19 столітті відновили як православний.

Чудотворна ікона та Антонієве джерело

Однією зі святинь монастиря є надзвичайно шанована ікона XVII століття Усікновення чесної глави Хрестителя Господнього Іоанна. Вона з давніх часів вважається чудотворною. На ній є часточка мощів пророка Святого Іоанна Хрестителя.

Як пише «Укрінформ», лютому 2017 року з нею сталася містична історія: цінний раритет вкрали, але він протягом доби «повернувся» до храму. Під час проведення огляду місця події неподалік монастиря під снігом було виявлено викрадений образ та кілька золотих виробів, які зазвичай прочани залишають на святині на знак подяки за зцілення.

Віряни переконані, що чудодійну силу має й розташоване на території Лядівського скельного монастиря старовинне Антонієве джерело, яке століттями напувало і зцілювало паломників. Вони порівнюють властивості води цього джерела з водою з колодязя Антонія, який преподобний власноруч заклав і на території Києво-Печерської лаври.

Розквіт та занепад

Лядівський монастир у XVII столітті відіграв неабияку роль в сповненій трагічних сторінок історії України і був осередком, де вершилась велика політика. Так, першими послами Богдана Хмельницького до російського царя Олексія Михайловича були ігумен Лядовського монастиря Павло і троє монахів.

У 1734 році в лядівських печерах оселяються ченці ордену василіан. У 1772 р. тут була заснована парафіяльна греко-католицька церква, однак на початку ХІХ століття за сприяння російської влади монастир знову повернули у власність православних. Саме тоді він перетворився на один із помітних господарських центрів свого часу. 

Так тривало до революції 1917 року, а за радянських часів монастир почав занепадати. У 30-х роках більшовики пограбували і сплюндрували монастир. Частину монастирських книг та ікон передали церкві села Слобода-Яришівська, а частину книг та унікальні ікони було розкрадено і безповоротно втрачено.

Віряни переконані, що чудодійну силу має й розташоване на території Лядівського скельного монастиря старовинне Антонієве джерело, яке століттями напувало і зцілювало паломників. Вони порівнюють властивості води цього джерела з водою з колодязя Антонія, який преподобний власноруч заклав і на території Києво-Печерської лаври.

Частинка історії

Та повернімось до історії монастиря, яка була дуже насиченою і буремною. Він пережив нашестя татаро-монголів, та все ж 1672-го на 27 років припинив своє існування. Завойовники пограбували монастир, але й досі живі легенди, що в його підземеллях заховано безцінні монастирські старожитності та фоліанти. Коли ж завойовників вигнали, у монастирі освятили дві його нові скельні церкви – Усікновення голови святого Іоанна Предтечі і Святої Великомучениці Параскеви П’ятниці.

Коли ж настав 1938 рік, монастир з оборонних міркувань підірвали, оголосивши парафіян і монахів ворогами народу та контрабандистами. Усе тому, що по Дністру тоді проходив кордон із Румунією і під командуванням генерала Карбишева тут будували секретну лінію оборони.

Згідно з переказами, саперові, який підірвав храм, випала страшна доля – він загинув у кар’єрі від власноруч закладеної вибухівки. Начебто напередодні знищення храму він чув янгольський спів, та не зважив на застереження. Утім, жодних документальних свідчень на користь цієї історії немає.

Відродження монастиря почалося аж через 60 років, вже у часи незалежності України. У 1998 році з Почаївської Лаври до Лядови прийшли ченці, які почали відновлювати обитель.

Сьогодення

Нині Лядівський скельний монастир перетворився на один із духовних центрів Поділля, місце релігійного паломництва та популярну туристичну локацію. Адже тисячолітня історія монастиря вабить і світський люд. Аби побачити його, туристи піднімаються крутими стежками на майже стометрову гору.

До того ж, місцевість, у якій розташована обитель, надзвичайно мальовнича: з оглядового майданчика відкривається чудовий краєвид на долину Дністра, який звивається, утворюючи вигадливі форми рельєфу.

Раніше сайт “Подорож Україною” повідомляв:

Попередній запис
У Карпатах вдарив мороз (-10°), з’явилось казкове фото засніжених гір
Наступний запис
З 1 грудня в Україні вводять в обіг нову 5-гривневу монету (фото)
Залишити відповідь
Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *