меч Святослава, Запорізька область

Меч князя Святослава: що відомо про зброю, знайдену на місці битви

Під Запоріжжям 10 років тому рибалка виявив в районі Зміїної печери у водах Дніпра унікальний меч, який потім викупив меценат і подарував музею Національного заповідника “Хортиця”.

Після реставрації науковці дійшли висновку, що ця зброя могла належати великому князю київському Святославу Ігоровичу, прозваному Хоробрий (938 – 972 роки життя), а меч був загублений тут в його останній битві з печенігами хана Курі.

Про це йдеться в сюжеті заповідника “Хортиця”, що вийшов з нагоди 10-річчя віднайдення сенсаційної знахідки, пише “РБК-Україна”.

Цікава інформація про меч

За словами художника-реставратора Віктора Голуба, цей меч є одним з найкращих зразків озброєння давньоруських воїнів в Україні.

Загальна довжина меча становить 947 мм, вага вже після реставрації – майже 1 кілограм.

Техніка ювелірного оздоблення металевих деталей ефеса повністю відповідає зразкам найскладнішого декорування мечів X століття, відомих на території Європи. Такі елементи зброї виготовляли тільки майстри вищої кваліфікації.

Ефес оброблений кольоровими металами: міддю, латунню і сріблом.

“Це буквально ювелірна робота, і під мікроскопом видно, як насікалася поверхня заліза борозенками і туди висікалися кольорові метали, утворюючи естетично красивий і досконалий орнамент”, – розповів керівник відділу реставрації Хортицького заповідника Валерій Нефьодов.

Складна технологія зварювання

Також науковець зазначив, що дуже цікавий сам клинок.

“Він за своєю конструкцією дуже складний. При виготовленні використовувалася складна технологія ковальського зварювання. Видно добре там, де утворилася корозія, саме сліди стику, з’єднання всіх цих шарів”, – говорить Нефьодов.

Крім того, на цьому мечі виконаний напис ULFBERHT – він зроблений методом дамаскування, тобто залізні прути вварювались в тіло самого клинка.

Нефьодов зазначив, що на сьогодні у світі відомо близько 130 мечів саме з таким клеймом.

“Всі ці мечі – це вже мечі найвищого класу. Їх знаходять в Європі в похованнях князів, королів. Меч, якщо і не належав самому Святославу, то щонайменше був у найближчих помічників саме дружини князя Святослава”, – пояснив вчений.

Останній бій Святослава

Беручи до уваги текст літопису із зображенням мініатюри про військовий похід дружини Святослава для відновлення контролю на торговому шляху “з варяг у греки”, науковці вважають, що саме на перехресті торгових шляхів з поселеннями в районі Кічкаської переправи та острова Хортиця навесні 972 року і стався останній бій великого князя.

Відреставрований меч вже рівно 10 років прикрашає фонд Хортицького заповідника. Він стане частиною експозиції музею історії запорізького козацтва після реконструкції.

Читайте більше новин на сайті подорож Україною:

Попередній запис
Фахівці розповіли, який гриб найкорисніший для організму людини
Наступний запис
Передзимова аномалія: в Києві зацвіли каштани, фото
Залишити відповідь
Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *