Гора Пікуй, Львівська область

Гора Пікуй – найвища вершина Львівської області

Гора Пікуй — найвища вершина Вододільного, або Верховинського хребта, що є продовженням пасма західних Бескидів. Розташована на межі Львівської та Закарпатської областей; найвища точка Львівської області.

Що відомо про гору

Висота гори — 1408,3 м (за іншими даними — 1405 м). Поверхня конусоподібна, асиметрична: південно-західний схил крутий, північно-східний та північний — пологіший. Гора складається з флішу. Схили вкриті буковим і ялицевим лісом. (За матеріалами Вікіпедії).

Завдяки значній відносній висоті для вершини Пікуя характерна наявність субальпійського поясу рослинності, верхня межа лісу тут проходить на висоті 1200—1250 м н.р.м. Це дає змогу туристам на короткому відрізку маршруту ознайомитися з ландшафтами та своєрідною флорою (на вершині зростають рідкісні види рослин). Вершина оздоблена мальовничими скелями та стрімкими урвищами — невеликими куестами. З гори Пікуй можна побачити краєвиди, які за своєю протяжністю перевищують види з будь-якої іншої вершини Вододільного хребта.

На північно-східних схилах гори бере початок потік Онілова, правий доплив річки Гуснянки.

Цікаві факти

«Руська Путь» — торговий шлях доби неоліту, тобто він існував іще за дві тисячі років до нашої ери. Починався на Балканах, пролягав по Дунаю, далі вздовж Тиси піднімався в гори. На цьому перевалі й досі є хрест із написом «Руська путь». А вздовж хребта донедавна височіли прикордонні стовпи — тут була межа між довоєнною Польщею й Угорщиною.

З північного заходу до вершини примикає Буковецька полонина, з півночі — ландшафтний заказник «Пікуй», з півдня і сходу — ботанічний заказник «Пікуй».

Бойки, що живуть під Пікуєм у селі Біласовиця, вміють робити «їдкий» сир. Його виготовляють лише тут, а молоко беруть від спеціальної породи корів. Їх розводять у поселенні Кошти, що в селі Либохора. У цих тварин дуже великі роги. Місцеві мешканці досі зрізають ті роги та виграють на них неповторні мелодії. А з молока цих особливих корів роблять дуже солону бринзу, яку й назвали «їдким» сиром. Їсти його як самостійну страву неможливо, зате він є прекрасною приправою із запеченою несоленою картоплею і не тільки.

На вершині гори розташований кам’яний чотириметровий, чотирикутний стовп-обеліск, споруджений на честь першого президента Чехословаччини Томаша Масарика. Його поставили в 1935 році мешканці села Гусного, яке до війни разом з усім Закарпаттям входило до складу Чехословаччини.

Маршрут на гору Пікуй

Є декілька можливих варіантів добирання на вершину Пікуй, далі розглянемо найбільш популярний: вихід з Поселення Біласовиця. До цього поселення можна дістатися тільки автотранспортом, також часто курсують рейсові маршрутки. Також можливий варіант добирання потягом, правда, з декількома пересадками. Наприклад, сісти у Львові зранку на потяг до Воловця, а відтак пересісти на рейсовий автобус до села Нижні Ворота. Потім пересісти на один з автобусів Ужгород-Івано-Франківськ або Ужгород-Луцьк. У Біласовиці зійти та просуватися у західному напрямку через село до вершини.

Читайте більше новин на сайті подорож Україною:

Попередній запис
У Карпатах на високогір’ї випав сніг та вдарив мороз, фото
Наступний запис
Фахівці розповіли, який гриб найкорисніший для організму людини
Залишити відповідь
Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *