Закарпатська область, Ялинський водоспад, Карпати

Ялинський водоспад — найвищий однокаскадний водоспад Карпат

Ялинський водоспад — водоспад в Українських Карпатах, в масиві Рахівські гори (частина Мармароського масиву). 

Розташований у межах Рахівського району Закарпатської області, на схід від села Ділове, куди проходить маршрут на г. Піп Іван Мармароський (червоне маркування), на території Діловецького лісництва Державного підприємства «Великобичківське лісове мисливське господарство», пише “Вікіпедія”.

Водоспад однокаскадний, заввишки 26 м. Він утворився в місці, де води потоку Ялин (права притока річки Білий) майже прямовисно стікають з високого скельного уступу, починається на схилах гори Щевора. Потік зривається з уступу і бл. 5 м біжить вздовж виступу кристалічних порід під кутом близько 85 градусів, а тоді падає в ущелину. Цей водоспад давно відомий місцевим мешканцям, серед туристів став популярним в 2011 році, коли виміряли його висоту. Особливо мальовничий водоспад тоді, коли він повноводний — навесні під час танення снігів, після злив або взимку під час сильних морозів.

1997 року водоспад увійшов до складу Карпатського біосферного заповідника (територія заповідника без вилучення у землекористувачів) у зв’язку з підписанням Указу Президента України від 11 квітня 1997 р. № 325/97 «Про розширення території Карпатського біосферного заповідника».

Водоспад-рекордсмен

До 2011 року найвищим водоспадом українських Карпат вважався Манявський, розташований в Івано-Франківській області. Висота Манявського водоспаду становить 17,5 м. В цьому ж році науковці Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника провели невелику експедицію до Ялинського водоспаду і в результаті досліджень виявили, що його висота становить аж 26 метрів.

Як доїхати

Потрібно доїхати до села Ділове. До нього можна добратись з Рахова або із Солотвина (маршрутки ходять кожні 30-40 хв). Потім дорогою через міст по червоному маркуванню бл. 2 годин. Після цього з правого боку писатиме «Ялин» на дерев’яній табличці, а ззаду дерев’яний міст і стрімка дорога вверх. Далі буде жовте маркування (яке там досить рідко, лише для орієнтації, зате є добре помітна стежка).

Цікаві факти

Ялинський водоспад вважається найвищим однокаскадним водоспадом Українських Карпат.

Оскільки це прикордонна зона, потрібно оформляти дозвіл на перебування в ній.

У 1910 році, ще за часів Австро-Угорської імперії, цей куточок збереженої дикої природи відвідували туристи.

Читайте більше новин на сайті подорож Україною:

 

Попередній запис
Старосільський замок на Львівщині: один з найбільших замків в Україні
Наступний запис
Відчинили ворота у зиму: як сьогодні виглядає вершина гори Піп Іван
Залишити відповідь
Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *