Базальтові стовпи, Рівненська область

Базальтові стовпи – унікальна пам’ятка природи на Рівненщині

Базальтові стовпи — геологічна пам’ятка природи місцевого значення в Україні. Розташована в Костопільському районі Рівненської області, біля сіл Базальтового, Берестовця, Нового Берестовця.

Площа 0,8 га. Створена на базі Івано-Долинського родовища базальтів.

Природоохоронний статус з 1972 року. Перебуває у віданні ПАТ «Івано-Долинський спецкар’єр», повідомляється у Вікіпедії.

Базальтові стовпи, Рівненська область
Базальтові стовпи – унікальна пам’ятка природи на Рівненщині

Що відомо про Базальтові стовпи

Пам’ятка є комплексною: стратиграфічною, петрографічною, мінералогічною, палеовулканічною. Розташована на західному схилі Українського кристалічного щита. Загальна протяжність відслонень базальтів у межах пам’ятки — 180–230 м. Товщина стовпів коливається в межах від 0,6 до 1,2 м. Переважають із товщиною 0,8—1,0 м. Висота — від 3 м до 30 м. Мають властивість давати прямий рівний розкіл.

Також на території пам’ятки є мінерали адуляр, хлорит, яніт, кварц, халцедон, кальцит, барит, гематит, пірит, марказит, псиломелан, борніт, азурит, мідь самородна.

Щільні ряди колон-багатогранників вражають монументальністю і геометричним досконалістю. Базальтові стовпи — це магматична порода, розбита тріщинами на характерні для базальту стовпчасті структури. У поперечному розрізі стовпи мають форму від чотиригранників до семигранників, що робить цей матеріал зручним для брукування вулиць і шляхів.

Великі поклади базальту були виявлені біля сіл Нового Берестовця і Базальтового у XVIII ст.

Базальтові стовпи, Рівненська область
Базальтові стовпи – унікальна пам’ятка природи на Рівненщині

Промисловий видобуток

Промисловий видобуток ведеться відкритим способом. Деякі кар’єри затоплені, і в поєднанні зі спокійною гладдю води базальтові стіни виглядають особливо мальовничо. Наймальовничіший кар’єр з базальтовими стовпами розташований в урочищі Янова Долина біля села Базальтового. Посеред затопленого водою кар’єра тут утворився маленький острівець, який називають «Островом кохання».

Як доїхати

Доїхати до Базальтових стовпів можна потягами, які мають зупинку в Рівному. Потім необхідно пересісти на автобус або ж рухатися автівкою до Костополя. Звідти вирушати до сіл Берестовець або Базальтове.

Читайте більше новин за посиланнями:

 

 

Попередній запис
Українські полярники виявили в Антарктиді скелет кита з 7 століття
Наступний запис
З’їла заради розваги: молода дівчина ледь не померла через мухомор
Залишити відповідь
Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *