Токівський водоспад, Дніпропетровська область

Токівський водоспад: маленьке диво природи на Дніпропетровщині

Трохи більше, ніж за сто п’ятдесят кілометрів від Дніпра, розташоване маленьке диво природи, яке приваблює до себе нових і нових гостей – Шолоховський (Токівський) водоспад.

Це гідрологічна пам’ятка місцевого значення, офіційна назва якого «Водоспад на річці Кам’янка». Водоспадів тут насправді декілька, вони утворюють невеликий каскад. Висота його  незначна – усього 6 метрів, а протяжність близько 30 метрів. Та ці цифри нітрохи не применшують ані його мальовничості, ані популярності серед тутешніх мешканців, які кажуть, що це єдиний степовий водоспад  у світі.  До того ж, не всюди побачиш таку красу серед червоного каміння. Недаремно Шолоховський водоспад має ще одну назву – «Червоні Камені», пише туристичний портал ua.igotoworld.

Токівський водоспад

Історія утворення

Водоспад утворився на виступах червоного граніту, якими оточені обидва береги річки Кам’янки, правої притоки Базавлука. Сталося це дуже давно, ще в мезозойську еру. В нижній течії річки поблизу каскаду розміщені природні гранітні «ванни». Після того, як Токівські родовища граніту почали розробляти, вода стала не настільки чистою, як була раніше. Хоча туристів це не зупиняє. Тут влаштовують фотосесії і приймають гідромасажні ванни, купаються, дихають свіжим повітрям і…шукають скарби.

Легенди Токівського водоспаду

Найпоширеніша легенда стосується останнього кошового отамана Запорозької Січі Петра Калнишевського, який десь тут сховав скарб: 150 тисяч сріблом, які отримав за проданих коней. Що то за коні такі дорогоцінні були в отамана і скільки їх він мав – про це ніхто не знає. Але Нікопольський, Апостолівський райони – місця козацькі, тож усе може бути. Друга легенда пов’язана з іменем кіммерійської принцеси Тамарис, яка, нібито, втікала від скіфів цією дорогою і кинула намисто в річку, переходячи через неї. Намистинки перетворилися на камені, які зупинили переслідувачів принцеси, і дівчина дивом врятувалася.  

Корисна інформація

  • Глибина річки в межах каскаду рідко перевищує півметра. Плавати найзручніше в нижній частині порогів.
  • Рибалки твердять, що тут клює.
  • Крім жаб і ящірок, в околицях можна натрапити на змій.
  • Довкола водоспаду мало дерев і кущів, лише гранітні виступи, тож складно сховатися від палючого сонця.
  • Кам’яне дно річки дуже слизьке, переходьте обережно. Бажано мати з собою зручне взуття, панамки, сонцезахисний крем.
  • Повертаючись від водоспаду додому, заберіть із собою сміття.
  • Токівський водоспад є об’єктом природно-заповідного фонду Дніпропетровської області і охороняється законом.

Цікаві місця поблизу

Неподалік від Шолоховського (Токівського) водоспаду можна побачити й інші історичні пам’ятки та дивовижні місця. Зокрема, Каховське водосховище (тут була колись Чортомлицька Січ), Капулівку з курганом-могилою отамана Івана Сірка, Грушівку, де бували Олександр Довженко та Ілля Рєпін. І багато іншого.

Як доїхати

Доїхати до Токівського (Шолоховського) водоспаду можна електричкою з Кривого Рогу або Нікополя до станції «Тік», далі близько 3 кілометрів пішки. На авто з Дніпра слід прямувати до Нікополя, далі трасою в бік Кривого Рогу до Грушівки. В центрі Грушівки (колишнє Ленінське) є стела пам’яті  загиблих земляків, перед нею треба повернути праворуч, проїхати близько 15 кілометрів. Проїжджаємо залізничний переїзд і повертаємо праворуч. Далі звертаємо на степову дорогу і прямуємо по ній у бік річки. Розганятися не варто – з землі то тут, то там виступають камені, в траві їх легко не помітити. На узбіччі дороги стоятиме кам’яний знак-вказівник «Токівський водоспад».

Читайте більше новин на сайті Подорож Україною: 

 

Попередній запис
Херсонські гори – неповторні гірські пейзажі є не лише в Карпатах
Наступний запис
Поблизу Львова почалися осінні білі гриби. Відео
Залишити відповідь
Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *