Урицькі скелі, Львівська область

Урицькі скелі на Львівщині – унікальна пам’ятка, яка не має аналогів

Біля села Урич, що у Сколівському районі Львівської області, розташувалась унікальна пам’ятка природи, яка не має аналогів у Європі – Урицькі скелі.

Скелі висотою до 50 метрів височіють на лівому схилі долини потоку Уричанка. Це ерозійні останці масивних пісковиків, які утворилися ще 55 мільйонів років тому.

Неподалік визначної археологічної пам’ятки знайшли рештки будівельних конструкцій та стін. Як з’ясувалося, вони є рештками фортеці Тустань (11-13 століття), захисники якої тривалий час давали відсіч татаро-монголам.

Скелі надзвичайно популярні серед туристів. Вони також входять до історико-ландшафтного комплексу “Тустань”. До урицьких пісковиків входить сім груп скель: Гострий Камінь, Ґулька, Мала Скеля, Камінь, Хрест, безіменна скеля та Жолоб. Домінантною є скельна група Камінь. Її формують схили гір Кічерка, Старий Горб, Стовба, Горбище, Вороновий Хребет, Турків, Горб, Перенизь та Товар. Максимальна висота каменя – 87 метрів над рівнем долини.

У нижній частині скельних виступів внаслідок розширення вертикальних тріщин водними потоками утворилась низка гротів до 2 м заввишки та 3-5 м завдовжки. У міфах та легендах знаходимо назви Чотири Велетні, Три пальці, Чотири списи, Орел. Про це інформує сайт “7chudes”.

Урицькі скелі, Львівська область

Археологічні знахідки

Фахівці знайшли тут рештки давньоруської фортеці Тустань. Серед знахідок найбільш сенсаційними є дерев’яні елементи 10 століття: фрагменти одвірків, стовпові конструкції галереї, фрагменти брусів, дощок із врубками “ластівчин хвіст”, драниці, ґонти. Також на території скельного комплексу виявили шкіряні вироби, кераміку, скло. Серед металевих предметів знайшли: хрестик-енколпіон; щиток персня з малюнком птаха; бронзову булаву першої половини 13 століття; сокиру; наконечники стріл та списів; фрагмент меча; кресала; шпори; голки; застібки до книжок.

Цікаві факти  

  • З 1999 року Урицькі скелі є пам’яткою природи національного значення.
  • 2001 року комплекс скель занесено до державного реєстру нерухомих пам’яток археології національного значення.
  • Сліди дерев’яної забудови 9–13 століть, виявлені на висоті 40–80 м, ставлять скелі в Уричі в ряд цінних пам’яток археології не лише України, а й цілої Європи, де нині немає збережених дерев’яних фортець того часу.  
  • В Уричі побувало багато видатних особистостей. Наприклад, король Данило Галицький, король Казимир Великий, Бальтазар Гакет, Іван Вагилевич, Іван Франко, Антін Петрушевич.
  • У травні 1914 року на території скель відбувся мітинг української молоді з нагоди сотої річниці з дня народження Тараса Шевченка. З цього часу на Камені залишився напис “І вражою злою кров’ю волю окропіте!”
  • У роки національно-визвольних змагань поблизу Каменя розташовувались криївки вояків УПА з куреня «Бойки» імені Богдана Хмельницького, а також здійснювали постої бійці УПА куреня “Підкарпатський”.

Урицькі скелі, Львівська область

Петрогліфи

Урицькі скелі – неоціненна пам’ятка за кількістю збережених петрогліфів – наскельних зображень. Тут їх найбільше у всіх Карпатах. Переважно це солярні знаки – символи Сонця, які можна зустріти в різних точках планети. Кола, диски, спарені і концентричні кола… Для чого вони були призначені? Відповіді на це запитання поки що немає. Таких знаків віднайдено на скелях близько 270, і належать вони до віку раннього заліза.

Урицькі скелі, Львівська область

Як доїхати

Доїхати до села Урич можна зі Львова. Відстань від обласного центру – 120 кілометрів. На авто потрібно прямувати трасою  Е471 до Стрия, далі повернути праворуч на Дрогобич, а звідти на Східницю. Відрізок дороги від Східниці до Урича – в поганому стані. Автобусом або електричкою необхідно діставатися до Стрия, далі автобусом “Стрий – Сопіт” (до зупинки “Підгірці”), а звідти 5 кілометрів пішки. Або ж автобусом “Львів – Східниця”, далі 7 кілометрів пішки чи на таксі. Також можна їхати автобусом або електричкою до Сколе, де пересісти на автобус “Сколе – Урич” або “Сколе – Сопіт – Урич” (курсують рідко). Інформація – за матеріалами ua.igotoworld.

Читайте більше новин на сайті:

Попередній запис
Грибник знайшов біля Синевиру велетенського білого гриба (відео)
Наступний запис
Яворівське “море” на Львівщині – кар’єр неподалік Львова. Відео
Залишити відповідь
Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *