Бакота, сайт Подорож Україною

Бакота – шматочок раю з кримським кліматом, історія та цікаві факти

На території Національного парку “Подільські Товтри” розташувалося затоплене місто – Бакота.

Хто побував там хоча б одного разу, то не зможе забути це місце ніколи. Туди хочеться повертатися знову і знову. Чого тільки вартує неймовірний Дністер, краєвид на який відкривається на сотні метрів. У далечінь можна вдивлятися годинами. Бакота – недалеко від Кам’янця-Подільського, лише за 55 кілометрів.

Трагічна історія села

Люди жили в районі Бакоти до 1981 року. Через будівництво Дністровської гідроелектростанції радянська влада виселила з власних домівок мешканців чотирьох областей – Чернівецької, Вінницької, Тернопільської та Хмельницької. Загалом до переліку потрапили 63 села та 7 тисяч 486 дворів. Кількість людей, які залишилися без власного майна та будинків вражає…

Затоплення відбувалося упродовж шести років. Будинки руйнували тракторами та грейдерами, під воду пішли десятки цвинтарів. Загалом затопили 16 тис. гектарів землі, серед них – 100 гектарів лісу.

Бакота, сайт Подорож Україною

Перша згадка про Бакоту

У літописі перша згадка про Бакоту – 1240 рік. Тоді поселення було великим адміністративним центром Дністровського Пониззя. Варто зазначити, що місто старше за Львів (перша згадка 1256 рік).

Столиця Пониззя налічувала 2,5 тисячі населення. Археологічні розкопки зуміли показати, що уздовж річки Дністер були язичницькі святилища та масові поховання жінок. Території заселювали люди ще з доісторичних часів.

Бакота, сайт Подорож Україною

Історія походження назви

Є дві версії походження цієї красивої назви. Перша означала “бажане, чудове місце”, а інша – “шматок хліба”. Саме так Бакота перекладалася з румунської мови. Чимало туристів називають Бакоту шматочком раю.

Бакота, сайт Подорож Україною

Унікальний мікроклімат

Метеорологи та туристи відзначають, що поблизу Бакоти унікальний мікроклімат. Через те, що дерева та скелі оберігають берег річки від вітрів, клімат чимось нагадує такий, як в Криму.

Власне враження автора: довелось побувати в Бакоті наприкінці серпня 2019 року. Незважаючи на те, що це річка, купатися було дуже комфортно. Жодної течії біля берега, а вода – немов “парне молоко”. Незабутній відпочинок, про який зовсім скоро вийде нова окрема велика новина з фото. Щоб не пропустити підписуйтесь на сайт “Подорож Україною” в соцмережах Facebook та Telegram.

Наша сторінка в Facebook (тисніть на посилання).
Подорож Україною в Telegram.

Бакота, сайт Подорож Україною

Скельний чоловічий монастир

Також у київському літописі в 1362 році згадали скельний чоловічий монастир. Біля нього була відмітка “давно існуючий”. Згідно з твердженнями, засновником Свято-Михайлівського монастиря є преподобний старець Антоній. Саме він заснував і Києво-Печерську Лавру.
Монастир розташувався на висоті 70 метрів над обривом Дністра. Це середня тераса схилу Білої гори. Загальна висота гори – 130 метрів над рівнем Дністра.

У монастирських печерах ще у 1255 році знайшли притулок ченці та місцеве населення. Тоді Бакоту захопили монголо-татари. Загарбники висунули людям умову – або вони покидають стіни печер та відрікаються від віри, або їм кінець. Ворог поховав мешканців Бакоти заживо, вхід до печери засипали камінням. Зараз у монастирі залишилося три печери. Лише в одній збереглися місця поховання ченців та келії.

Бакотський скельно-печерний монастир, Бакота, сайт Подорож Україною

Цілющі джерела з водою

Неподалік монастиря є три джерела з цілющою водою: Південне, Північне та Найпівденніше. Про останнє кажуть, що вода в джерелі здатна лікувати хвороби очей. Їх легко знайти, адже місця поблизу прикрашені іконками та стрічками від віруючих людей, які туди приїжджають.

Бакота, сайт Подорож Україною

Як доїхати в Бакоту

Якщо ви вирушаєте зі Львова, то доведеться подолати орієнтовно 340 кілометрів. Ми їхали з Винник, то вийшло 330 км в одну сторону. Під час прокладання маршруту краще написати бакотський монастир, адже існує ще село Бакоти в Тернопільській області. Чимало туристів з неуважності приїжджають саме туди. Дорога – теж окрема історія, подекуди її просто немає.

Можна їхати і з Кам’янця-Подільського. Якщо ви подорожуєте громадським транспортом, то добратися буде проблематичніше. З Кам’янця-Подільського та Хмельницького маршрутки курсують лише до Старої Ушиці та Гораївки. З цих населених пунктів доведеться йти пішки вісім та чотири кілометри, відповідно.

Безсумніву, Бакота – одне з найкрасивіших місць України, яке обов’язково потрібно відвідати.

Бакота до затоплення

Читайте більше новин на сайті:

Попередній запис
Червоногородський замок – оборонна споруда, яка скоро зруйнується
Наступний запис
Михайло із позивним “Дуб” розповів про захист України на фронті
Залишити відповідь
Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *