Сьогодні влаштуємо невеличку віртуальну подорож на Закарпаття. Неподалік села Кам’яниця, що в Ужгородському районі, розташувалась пам’ятка архітектури національного значення – напівзруйнований Невицький замок.
Історія замку
Історія замку почалася ще в 12 столітті. Тоді він був невеликим земляним городищем. Його також захоплювали монголо-татари. У 14 столітті фортеця стала володінням графів Другетів. Тоді замість дерев’яного замку звели кам’яний. У 1644 році Невицький замок зруйнував трансільванський князь Юрій І Ракоці. Причина – війни на релігійному підґрунті.
Сучасного вигляду замок набув наприкінці 15 – початку 16 століття. Замок часто переходив з рук в руки через постійні родинні чвари власників. Зараз споруда перебуває в поганому стані. У березні 2019 році від буревію завалився дах триповерхової вежі Донжон. Упродовж минулих років у замку проводили термінові реставраційні роботи, однак результатів досі немає.
Невицький замок – цікаві факти
- У фортеці є 125-метровий колодязь. На жаль, він засипаний. Ще у 20 столітті його намагалися відкопати, але з невідомих причин зробити реставраторам це так і не вдалося.
- На етикетці “Закарпатського” коньяку розміщена вежа Невицького замку. Донжон побачити на власні очі не вдасться. Як ми вже писали, дах Донжону завалився.
- У 2018 році замок отримав грант Європейського Союзу. Реставрацію за 10 мільйонів гривень повинна була здійснити Закарпатська ОДА. За вікном 2021 рік – роботи так і не виконали.
- Під час проведення археологічних розкопок знайшли уламки меблів, посуду, кахлі, перстні, монети, ґудзики та медальйони.
Як доїхати
Замок розташований за 12 кілометрів від Ужгорода – неподалік сіл Кам’яниця та Невицьке. Якщо їхати автомобілем, то потрібно рухатися автодорогою Н13 в напрямку Перечина. Якщо ж подорожуєте громадським транспортом – варто сідати на маршрутку на автовокзалі в бік Перечина. Далі підкажуть водії.
Насправді дуже дивно, що влада жодним чином не намагається відновити таку величну та красиву фортецю. Невицький замок продовжує занепадати, якщо не вживати термінових дій, що в недалекому майбутньому пам’ятка архітектури може зникнути назавжди. А скільки таких місць занепадає по Україні…
Наша сторінка в Facebook (тисніть на посилання).
Подорож Україною в Telegram.
Читайте більше новин на нашому сайті:
- Лемурійське рожеве озеро: лікувальна солона водойма на Херсонщині.
- Печера Оптимістична – найдовша у світі гіпсова печера.
- Унікальне Солоне озеро: як техногенна катастрофа створила казкову водойму.
- Спаський камінь на Львівщині: історія створення та легенда про скелі.
- Лавандове поле на Львівщині: де насолодитися цвітінням квітів.